10 Yıl Sonra İlk kez: Caretta Carettalar Olimpos’ta

10 Yıl Sonra İlk kez: Caretta Carettalar Olimpos’ta 13Haz

10 Yıl Sonra İlk kez: Caretta Carettalar Olimpos’ta

Antalya’nın gözbebeği olan Olimpos Sahili, 10 yıldan sonra ilk defa 2 caretta carettanın yumarta bıraktığına şahitlik etti. Caretta caretta yumurtalarının korunması için özel bir çalışma başlatıldı!

Antalya’nın; 300 metrelik, dünyaca ünlü Olympos Sahilinde  caretta carettaları korumak için 6 kişi görevlendirildi. 3.7 kilometrelik Çıralı sahili ile Kumluca’ya bağlı 300 metrelik Olimpos Sahili, birbirine bitişik olma özelliğiyle de dünyanın en güzel sahilleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin önemli bölgeleri olan bu yerler her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kucaklıyor. Bu iki sahil aynı zamanda Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) “Tehlikede (EN)” yani nesli tehlike altında, kırmızı listedeki deniz kaplumbağası caretta carettanın yuvalama alanı oluyor.

Bu iki sahil için de geçen yıl Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6. Bölge Müdürlüğü, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü, Kemer ve Kulmuca kaymakamlık ve belediyeleri, esnaf ve sivil örgütlerinin desteklediği, Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu gözlemlerince korumaya alındı. Komisyon Başkanı Erdal Elginöz, Çıralı Sahili’nde uygulanan tüm önlem, tedbir ve yasakların Olimpos Sahili’nde de uygulamaya başladıklarını söyledi.

 

SABAH SAATLERİNE KADAR NÖBET TUTULDU

Erdal Elginöz, Çıralı ve Olimpos sahillerinde ekim aynın sonuna kadar DKMP’nin İŞKUR vasıtasıyla verdiği destek ile 6 caretta caretta koruma görevlisi ve 20 gönüllü, dönüşümlü toplam 4 km iki sahilde sabah saatlerine kadar nöbet tuttuğunu kaydetti. Elginöz, Olimpos’ta biri Olimpos Sahil kapısı, biri Çıralı deresi yanındaki giriş, biri de sahilde devriye olmak üzere maaşlı 3 kişinin sabah saatlerine kadar görev yerleri olan sahilde olduğunu söyledi.

 

10 yıl kadar uzun bir süreden sonra ilk yuvanın 1 Haziran Cumartesi gecesi gözlemlendiğini anlatan Elginöz, “Çok mutluyuz. İlk yuva sevincini yaşarken, 2 Haziran sabahı da ikinci caretta caretta gelerek yumurtalarını bıraktı ve ikinci yuvamız da oluştu. 2019 yılında daha çok yuva göreceğiz inşallah. Çıralı bölgesindeki yuva sayısı da 8’e yükseldi. Dünyanın ve Türkiye’nin bir çok bölgesinden Olimpos ve Çıralı’ya tatile gelen misafirlerimize bilgilendirme yaparak farkındalık sayısını yükseltiyoruz.” dedi.

 

OLİMPOS SAHİLİNDE ATEŞ YAKMAK, ÇADIR KURMAK YASAK

Deniz kaplumbağalarının öncelikli ölüm sebepleri; balıkçı ağları, misinalar ve plastik poşetler diyebiliriz.

Olimpos Sahili’nin Çıralıdan daha fazla ateş yakma, çadır kurma ve araç girişlerine maruz kaldığını anlatan Elginöz, 2000 yılı öncesinde 17’ye kadar çıkan yuva sayısının tam 10 yıl önce sıfıra kadar düştüğünü belirtti. Yoğun insan trafiği sebebiyle kirlenen sahilin gönüllüler tarafından büyük bir oranda temizlendiğini belirtti.

Elginöz, “Alınan tedbir ve uygulamaların yıllar sonra ilk defa geçen sene 20’ye yakın sayıda carettanın Olimpos’a çıkışını gördük. Fakat korku sebebiyle yumurtalarını bırakmadan “U” dönüşü yaptılar. Bu yıl ise Olimpos Sahilinde ilk yuva oluştu.” dedi.

Olimpos sahilinde de nisan sonu, ekim ayları arasında çadır kurma, ateş yakma, eğlence partileri ve araç girişi gibi birçok yasağın uygulandığını dile getirdi.

Bu sevimli canlılar caretta carettalara gerekli özenin gösterilmesi Olimpos’ta hizmet veren Olympos Village Hotel olarak bizi ve misafirlerimizi,  mutlu etti.

 

Bizi Arayın Rezervasyon

Rezervasyon Detayları